Wernisaż wystawy "Dwa Światy"

„Dwa światy” to kolejna wystawa wychowanków pani Moniki Grajdy-Widulińskiej. Tym razem swoje prace szerszemu gronu odbiorców zaprezentowali Anna Wołek i Seweryn Grzywacz.

Zaprosili oni swoich gości na wernisaż, który odbył się 28 lutego w galerii PMDK. Uroczystość otworzyła dyrektor placówki pani Ewa Barbara Musiejko. Jak podkreśliła, szerokie zainteresowania Ani i Seweryna, którzy realizują się w różnych dziedzinach, przywodzą na myśl artystów renesansowych.

Wystawa „Dwa światy” to kolejna wystawa promująca twórczość zdolnych młodych artystów, tym razem uczestników zajęć pracowni „Sztuki Piękne”. Tytuł  wystawy odzwierciedla różnice w sposobie przekazu, co już na pierwszy rzut oka dla laika jest oczywiste, gdy patrzymy na niezwykle barwne prace Szymona i stonowane, w odcieniach szarości prace Ani. Prace są diametralnie różne, tak jak różni są ich autorzy. 

Przedstawiając artystów, pani Monika Grajda-Widulińska, nauczyciel i kurator wystawy, podkreśliła, że zarówno Ania jak i Seweryn są niezwykle zdolnymi młodymi artystami i realizującymi się w różnych działaniach plastycznych, obejmujących rysunek, malarstwo, ceramikę i papieroplastykę. Następnie wszystkim zebranym przybliżyła postacie twórców, ich rozumienie sztuki i warsztat.

Ania

Jest osobą wnikliwą, pracowitą i kreatywną, za swoje zaangażowanie w prace na rzecz placówki wyróżnioną odznaką Wzorowego Wychowanka PMDK. Od początku wyznaczała sobie bardzo ambitne zadania, które realizowała do końca. Potrafi wielokrotnie zmieniać pierwszy szkic, by osiągnąć zamierzony efekt. Jej prace malarskie kipią energią i kolorem, farba kładziona jest warstwami, dzięki czemu tworzy ciekawą fakturę. Na wystawę „Dwa światy” postanowiła przygotować cykl portretów, tym razem w szarościach. Prace powstały w ciągu ostatniego roku. Tematem przewodnim jest portret, który Ania powiększa, by móc lepiej zrozumieć i poznać swojego modela. Na początku była to fascynacja młodością, pięknem i urodą. Po pewnym czasie Ania w swoich pracach zaczęła dostrzegać upływający czas zapisany w męskiej twarzy. To zestawienie  portretu młodej i pięknej kobiety z portretem starego mężczyzny prowokuje odbiorcę. Twarze starców są pomarszczone, naznaczone piętnem mijającego czasu, ale dla młodej artystki są tak samo interesujące i ciekawe, jak te kobiece.

Seweryn

Jest aktywnym uczestnikiem warsztatów plastycznych w PMDK, samodzielnie przygotowuje propozycje działań artystycznych podczas Rodzinnego Pikniku Naukowego, warsztatów bożonarodzeniowych, andrzejkowych, wielkanocnych. Dodatkowo od 2018 r. angażuje się w pracę Samorządu Wychowanków PMDK.  Zawsze gotowy jest do pomocy, dlatego w 2018 r. otrzymał odznakę Wzorowego Wychowanka PMDK.

Przygotowania do wystawy „Dwa Światy” Seweryn zaczął rok temu. Na początku malował obrazy na kartonie w formacie A3, ale bardzo szybko przestało mu to wystarczać. Szybko przeszedł do malarstwa sztalugowego farbami akrylowymi. Każdy następny obraz był większy i trudniejszy. Podejmował tematy bardzo trudne, takie jak niebo, koń w galopie czy ekspresjonistyczny kot. W swojej twórczości jest nieustraszony i nieustępliwy, nie pozostawia obrazu aż nie osiągnie swojego zamierzonego efektu. Jego obrazy są takie jak on - pełne koloru, ekspresji i pasji. 

Tak opisała swych wychowanków opiekunka artystyczna.

Oprócz rodziny, znajomych i przyjaciół na wystawę przybyli dumni ze swoich uczniów nauczyciele zarówno Ani, z XXV LO im. Józefa Wybickiego z Warszawy, jak i Seweryna ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Bohaterów Westerplatte w Karczewie. Serdecznie gratulowali swoim uczniom dotychczasowych sukcesów i życzyli wielu następnych.

Na zakończenie głos zabrali główni bohaterowie – Ania i Seweryn. Autorzy wystawy serdecznie podziękowali dyrekcji PMDK za możliwość wieloletniej pracy w domu kultury oraz za pomoc w przygotowaniu wystawy.

Wernisaż uświetnił poczęstunek przygotowany przez Rodziców wychowanków oraz restaurację „Le Cher” z ogromnym tortem w tle.

NA GÓRĘ