Bezpieczne wakacje

życzenia wakacyjne

Bezpieczeństwo w podróży

- Należy słuchać poleceń obsługi lotniska, personelu samolotu, czy pociągu.

- W każdej podróży przyda się telefon komórkowy z zapisanymi numerami alarmowymi: 112 – centrum powiadamiania ratunkowego, 997 – Policja, 998 – Straż Pożarna, 999 – Pogotowie ratunkowe.

- W książce adresowej telefonu trzeba zapisać skrót ICE.

- Podróżując środkami komunikacji publicznej bądź czujny, zwłaszcza, gdy panuje tłok – łatwo paść ofiarą złodziei kieszonkowych.

- Pieniądze podziel na części i schowaj w kilku kieszeniach. Nawet, jeśli padniesz ofiarą złodzieja, stracisz tylko część sumy.

- Bądź ostrożny zawierając nowe znajomości. Odmawiaj, jeśli nieznajoma osoba chce cię czymś poczęstować. Nie masz przecież pewności, co to jest.

- W nieznanym miejscu łatwo zabłądzić i nie zdążyć na odjazd. Dlatego w trakcie postojów unikaj oddalania się od autokaru, czy pociągu.

- Bagaż pozostawiony bez opieki to okazja dla złodzieja! Torby i plecaki, staraj się nosić z przodu lub pod ramieniem − zamknięciem do siebie. Dzięki temu zawsze będziesz miał je pod kontrolą i nie pozwolisz się okraść.

- Wsiadając i wysiadając z zatłoczonego pociągu bądź szczególnie ostrożny. Łatwo się potknąć i wpaść pod koła. O ile to możliwe wysiadaj na tę stronę pociągu, gdzie nie ma torów.

 

Bezpieczeństwo nad morzem 

- Kąp się tylko w miejscach dozwolonych − pod czujnym okiem ratownika.

- Nie skacz do wody w miejscach do tego nieprzystosowanych - łatwo jest uderzyć głową w podwodną przeszkodę, ale wyleczyć złamany kręgosłup bardzo trudno.

- Wchodząc do wody najpierw ochłódź ciało − ochronisz organizm przed szokiem termicznym.

- Przebywając na plaży chroń ciało kremem z odpowiednim filtrem − uchronisz się od poparzeń.

- Nakrycie głowy uchroni cię przed udarem słonecznym, a zapas wody i napojów przed odwodnieniem.

- Na plaży może przydać się telefon komórkowy z zapisanym numerem alarmowym Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego 601 100 100.

- W książce adresowej telefonu wpisz kontakt ICE.

- Podczas nauki pływania zawsze warto słuchać poleceń instruktora i ratownika.

- Kołysanie fal na łodzi, czy wodnym rowerze to dopiero jest zabawa! Zapamiętaj jednak – pod żadnym pozorem nie wolno zdejmować kapoka. Ratuje życie w razie nieprzewidzianej wywrotki.

 

Bezpieczeństwa w górach

- Wychodząc w góry, w miejscu pobytu zawsze zostawiamy wiadomość o trasie wycieczki i planowanej godzinie powrotu.

- W plecaku powinien znaleźć się telefon komórkowy z naładowaną do pełna baterią i zapisanymi numerami Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – 601 100 300 oraz numerem alarmowym 985.

- Zaplanuj dokładnie trasę i sprawdź lokalizację szałasów, schronów, koleb i leśniczówek – stanowią schronienie w przypadku nagłej zmiany pogody.

- Podstawą ekwipunku zdobywcy gór jest wygodne obuwie. Przydadzą się też czapka, rękawiczki, szalik, zapasowe skarpety i płaszcz przeciwdeszczowy/wiatrochronny, włóż do plecaka podręczną apteczkę, latarkę i zapałki.

- Zabierz nakrycie głowy. W górach łatwo o udar cieplny nawet w pochmurne dni.

- Wędrówka po halach i graniach wymaga siły. Dlatego kilka kanapek i cukierków oraz butelka z napojem w plecaku to doskonały pomysł.

- Przed wyruszeniem na szlak, w książce adresowej telefonu zapisz kontakt ICE.

NA GÓRĘ