Obóz Językowy on-line - podsumowanie

Uroczystym opuszczeniem flag państwowych Stanów Zjednoczonych i Polski 10 lipca zakończyła się w PMDK 8. już edycja obozu językowego prowadzonego przez amerykańskich i polskich nauczycieli oraz zaproszonych gości. W tym roku zmianę jego formuły wymusiły ograniczenia związane z pandemią.

Zajęcia odbywały się drogą połączeń internetowych, głównie w formie telekonferencji.

Codzienne dwugodzinne meetingi z Amerykanami przez 10 dni, czyli w sumie 20 godzin spędzonych na ciekawych zajęciach prowadzonych na bazie specjalnie przygotowywanych prezentacji i w formie paneli dyskusyjnych. Tematyka zajęć tradycyjnie niezwykle rozległa - począwszy od tematów „lekkich”, takich jak taniec czy muzyka w kulturze polskiej i amerykańskiej, poprzez tworzenie kryminalnej historyjki wymagającej zmysłu detektywistycznego, a skończywszy na ttematach poważniejszych, związanych z patriotyzmem, świętami narodowymi czy życiem Polonii w Stanach Zjednoczonych. Były też popisy Amerykanów w grze na banjo czy przygotowywanie live potraw kuchni amerykańskiej.

Na zakończenie obozu wszyscy uczestnicy przybyli do PMDK i z zachowaniem reżimu sanitarnego zajęli miejsca w sali widowiskowej. Tym razem wspólnie (już nie w zaciszach domowych) połączyli się z amerykańskimi nauczycielami. Podziękowaniom nie było końca. Tym bardziej, że w tych trudnych warunkach PMDK nie poddał się i nie zrezygnował z organizacji obozu, co wymagało dodatkowych przygotowań wynikających z licznych utrudnień i obostrzeń.

Jedną z atrakcji ostatniego spotkania były przygotowane przez uczestników, oczywiście w języku angielskim, krótkie filmy realizowanych pod hasłem „Dlaczego jestem dumny z tego, że jestem Polakiem”. Uczestnicy obozu opowiadali w nich Amerykanom o polskich noblistach, słynnych polskich wynalazkach, Polakach i polskich firmach znanych na całym świecie, o powiecie otwockim – swojej małej ojczyźnie, atrakcjach turystycznych naszego kraju czy setnych rocznicach w historii Polski.

Sponsorami poczęstunku dla wszystkich zebranych byli: otwocka Pizzeria „Dagrasso”, KFC Józefów oraz Piekarnia „Oskroba”, na których organizatorzy zawsze mogą liczyć.

Wszyscy mamy nadzieję, że spotkanie za rok odbędzie się już w tradycyjnej formule.

NA GÓRĘ