Wystawa "RozStroje" - relacja z wernisażu

Ten nowatorski projekt został opracowany i zrealizowany przez cztery młode, twórcze osoby: Julię Magoń, Szymona Pszenicznego, Agnieszkę Rygiel i Judytę Wilk.

„Świat czeka, aż każdy z nas

 odkryje w tym świ cząstkę siebie…”

Judyta Wilk*

 Wrażliwość, kreatność, oryginalność to cechy każdego artysty. Mogliśmy się o tym przekonać 25 września podczas wystawy prac fotografii artystycznej, zorganizowanej w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku.

Autorzy przedsięwzięcia to młodzi ludzie, w tym nasza absolwentka, a także osoby bezpośrednio i pośrednio związane z naszą placówką. Ten nowatorski projekt został opracowany i zrealizowały przez młode, twórcze osoby: Judytę Wilk – lat 18, pomysłodawczynię, reżyserkę, charakteryzatorkę, projektantkę, autorkę kostiumów, makijażystkę i modelkę w jednym, dwie obiecujące fotografki - Julię Magoń, lat 18 i Agnieszkę Rygiel, lat 17 oraz modela Szymona Pszenicznego. Inspiracją dla twórców stała się… zwykła wizyta na strychu wypełnionym stosami ubrań. Ta z pozoru niewinna sytuacja doprowadziła do głębszych refleksji nad rolą tkaniny w naszym świecie i poszukiwaniem współzależności między człowiekiem i materią, prowadzącej do tego, iż skazani jesteśmy na współistnienie, co z kolei prowadzi do swego rodzaju uzależnienia.

Rolę opiekuna artystycznego i kuratora wystawy sprawowała pani Marta Syga, nauczyciel zajęć plastycznych, spod której skrzydeł wyszło wielu artystów, których twórczość niejednokrotnie iwiać podczas licznych wernisaży.

Całemu przedsięwzięciu nadano niezwykle oryginalną formę, dzięki czemu wzmocniono oddziaływania artystyczne na widza. Było to wydarzenie, jakiego dotąd nie było. Prezentacja zakładała stopniowe budowanie napięcia. Nie ograniczała się bowiem do wystawy prac na ścianach galerii. Oglądanie wystawy poprzedził performance. Byliśmy świadkami pokazu scenicznego w wykonaniu Leny Wilk (lat 14), do którego oprawę muzyczną i techniczną przygotował Dominik Wilk (lat 16). Było to widowisko, podczas którego współgrały światło, dźwięk, muzyka i taniec. Ten rodzaj teatru tańca zaskoczył widzów, ale jednocześnie stanowił wprowadzenie do delektowania się obrazem w postaci fotografii prezentowanych w galerii. Wszystko stanowiło spójną całość, w której przeplatały się - tak lubiane przez młodzież - czerń i biel

Pozostaje jedynie ubolewać nad faktem, że reżim sanitarny wymusił na organizatorach ograniczenia ilościowe liczby uczestników wernisażu. Na szczęście wkrótce wszystkim nieobecnym, a zainteresowanym projektem, zostanie udostępnione nagranie video.

Mamy nadzieję, że prezentacja „RozStroje” jest preludium, dla tych niezwykle utalentowanych młodych twórców, do kolejnych sukcesów na niwie sztuki, już jako dojrzałych artystów.

Wystawa trwać będzie do 18 X.

 
Relacja z wernisażu w tygodniku "Linia Otwocka" tutaj

 

*)

Judyta Wilk - od 11 lat jest związana z Pracownią Plastyczną PMDK prowadzoną przez Martę Sygę. W marcu 2017 roku Judyta miała swoją  pierwszą indywidualną wystawę w placówce.  Jej rodzeństwo – Lena i Dominik – również związani byli z tą pracownią.

 

NA GÓRĘ