Wystawa prac uczniów PLSP w Nałęczowie otwarta do 29.04

Czego, ile i jak długo trzeba się uczyć? Jak postrzegać świat? Jak patrzeć na ludzi? Jak interpretować otaczające nas zjawiska? Jak łączyć całą wiedzę w holistyczną całość, aby z czasem stać się artystą, autorem pięknych dzieł, unikatowych przedmiotów, które służąc wszystkim, wzbogacają jednocześnie nasz świat, nasze życie, czyniąc go pełniejszym i bogatszym?
Odpowiedzi na te pytania szukajmy na obecnej wystawie w PMDK w Otwocku. Oto, po raz kolejny, uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie, pokazują próbkę swoich niezwykłych umiejętności w ramach dwóch specjalizacji: meblarstwa artystycznego oraz projektowania zabawek. Prezentacja uzupełniona jest pracami z kilku innych pracowni: malarstwa, rysunku, rzeźby, oraz multimediów.

Przyglądając się bacznie i oceniając poszczególne eksponaty, kontemplując ich wysublimowane detale, zaczynamy zdawać sobie sprawę, że są to bardzo wymagające dziedziny sztuki.
W procesie projektowania i modelowania zaprojektowanych obiektów wykorzystywane są szlachetne, cenne, ekologiczne materiały: drewno lite, wiklina czy tkaniny. Uczniowie, podczas swych artystycznych dociekań, wciąż poszukują nowych form i rozwiązań pod okiem doświadczonych artystów - nauczycieli plastyków i nauczycieli zawodu. Powstałe prace ukazują piękno naturalnych materiałów - ich fakturę, strukturę i ciepło. Uzmysławiają ponadczasową wartość, jaką niesie potrzeba kontaktu człowieka z naturą.

PLSP im. J. Chełmońskiego w Nałęczowie, szkoła z blisko studwudziestoletnimi tradycjami, rozwija pasje artystyczne, kształci przyszłych projektantów i twórców sztuki użytkowej, przygotowuje do kontynuacji nauki na kierunkach artystycznych wyższych uczelni.
Tradycje te, w dzisiejszym stechnicyzowanym, dążącym do globalizacji kultur świecie, nabierają szczególnej wartości, potrzebują stałej uważności i dbałości, aby nić łącząca historyczne dziedzictwo kultury i niekwestionowany dorobek szkoły, wzmacniała się poprzez odpowiednie działania w teraźniejszości.

Mirosław Iwański. Nauczyciel meblarstwa artystycznego i projektowania zabawek.

Wystawa potrwa do 29.04.2022 roku.

Galeria zdjęć z wernisażu TUTAJ


Relacja z Wernisażu


     W piątek 25 marca w Galerii PMDK odbyło się otwarcie wystawy prac uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie.
Część oficjalna odbyła się w sali widowiskowej, gdzie na scenie powitaliśmy pracowników tej wyjątkowej szkoły - Mirosława Iwańskiego oraz Zbigniewa Strzyżyńskiego - nauczycieli meblarstwa artystycznego i projektowania zabawek z drewna.
Obaj panowie opowiedzieli o tej placówce z niemalże studwudziestoletnimi tradycjami, która rozwija pasje artystyczne, kształci przyszłych projektantów i twórców sztuki użytkowej oraz przygotowuje do kontynuacji nauki na kierunkach artystycznych wyższych uczelni.
     Na scenie pojawiła się też Dyrektor PMDK Ewa Barbara Musiejko, dziękując za ogrom pracy włożony w przygotowanie wystawy. Kilka słów o samej szkole powiedziała Magdalena Jacak, wychowanka PMDK z pracowni Sztuki Piękne Moniki Grajdy-Widulińskiej, obecnie uczennica LO w Nałęczowie.
     Obejrzeliśmy krótki film prezentujący działalność szkoły oraz kilka animowanych produkcji będących efektem pracy uczniów na zajęciach projektowania multimedialnego.


NA GÓRĘ