Historia zespołu

To był pamiętny dzień. Drugiego października 1978 roku, w poniedziałek, w Domu Kultury "Za Żelazną Bramą", działającym przy Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Warszawie, powstał Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Varsovia”.
Pomysł tego przedsięwzięcia zrodził się w głowie pani Grażyny Olewskiej-Wehrli, dyrektorki Domu Kultury.
„Posiadam wspaniałe pomieszczenia, wielką salę, idealną do ćwiczeń. Oczami wyobraźni widziałam, jak tętni życiem zapełniona roześmianymi dzieciakami uczącymi się naszych tańców ludowych.” - wspomina pani Grażyna.
Jej marzeniem było stworzenie zespołu na wzór "Mazowsza". Przychylność władz spółdzielni już miała. Pomysł, jak ściągnąć dzieci, też. Potrzebna była pomoc fachowców. Nie namyślając się długo postanowiła szturmem zdobyć serce pani Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej - współzałożycielki Zespołu "Mazowsze".
„Kupiłam wielki kosz nagietek i bez zapowiedzi pojechałam do pani Miry do Karolina (dop. siedziby "Mazowsza"). Pani Mira z całą pewnością dostawała piękniejsze kwiaty, ale ten kosz i mój entuzjazm podbiły jej serce i zgodziła się pomóc.”- mówi z uśmiechem pani Grażyna.
W ten sposób pracę artystyczną z grupą dzieci i młodzieży szkół warszawskich rozpoczęli członkowie "Mazowsza" - wytypowani osobiście przez panią Mirę: Halina Ossowska-Borys, Alojzy Rogocki i Witold Zapała, który zajął się także choreografią. W krótkim czasie do tego grona dołączyła pani Zofia Pawlak.
„Do pierwszych eliminacji zjawiła się setka dzieci. Były już po wstępnych przesłuchaniach zorganizowanych w szkołach. Wybraliśmy 80 dzieciaków, które dotrwały do koncertu inauguracyjnego. Pani Mira przyjeżdżała przyglądać się próbom.
My też odwiedziliśmy Karolin” - opowiada pani Grażyna.

Inauguracyjny koncert odbył się 25 czerwca 1980 roku w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. „Varsovia” od razu podbiła serca publiczności, zyskując sobie wielu zagorzałych wielbicieli.
Od tego momentu Zespół zaczął jeździć po kraju z koncertami. Brał udział między innymi w Festiwalu Piosenki Żołnierskiej
w Kołobrzegu, w obchodach 1000-lecia Gdańska czy w otwarciu Targów Turystycznych "TT Warsaw" w Warszawie.

W 1986 roku „Varsovia” po raz pierwszy wyjechała na zagraniczne tournée do Stanów Zjednoczonych. Była przyjmowana
z ogromnym uznaniem i godnie reprezentowała Polskę. Dzieci olśniły Amerykanów i bisom nie było końca.

Przez ponad 40 lat, przez zespół przewinęło się więcej niż tysiąc dzieci, które wytańczyły i wyśpiewały ponad tysiąc koncertów w kraju i poza granicami, niezmiennie zachwycając wdziękiem i profesjonalizmem. Ich entuzjazm, uśmiech i zaangażowanie ciągle chwytają za serca widzów. Zawsze wspaniale przygotowani prezentują różnorodność i bogactwo folkloru polskiego, narodowy charakter i dorobek kulturowy naszych twórców sprzed wieków.
Zespół prezentował pokaźny dorobek kompozycji tańców i przyśpiewek z całej Polski. W repertuarze znalazły się wszystkie polskie tańce narodowe, suity regionalnych tańców, a także gry i zabawy dziecięce, pieśni i tańce włościańskiej Starej Warszawy. Był także Salon Warszawski, Kolędy i Pastorałki Polskie oraz Herbarz Polski.
Zespół istniał przez ponad 40 lat, w 2018 roku został reaktywowany. Obecnie pracuje w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku pod okiem Emila Zwolińskiego (przygotowanie wokalne) oraz Edyty Białek (przygotowanie taneczne).

 

 

NA GÓRĘ