Wystawa "Przebudzenie. Taniec Motyli"

Ola Kolenkiewicz i Zuzanna Nietupska - dwie czternastolatki, które swój talent plastyczny już dziewiąty rok szlifują w pracowni pani Marty Sygi w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku. Teraz przyszedł czas na wystawę ich prac. Wielką przyjemnością było dla mnie obserwowanie przez te wszystkie lata ich rozwoju artystycznego - mówi z dumą i wzruszeniem ich nauczycielka i promotorka - Dzisiaj widzę, jak ogromne poczyniły postępy, jak rozwinęła się ich świadomość tworzenia. A wszystko dzięki zaangażowaniu, pracowitości i konsekwencji w realizowaniu pasji. 

Mimo pandemii otwocki PMDK w roku szkolnym 2020/21 pracował bez przerw pełną parą, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wychowanków i rodziców. Dzięki temu autorki prac prezentowanych na wystawie bez zakłóceń mogły rozwijać swój talent.

Przebudzenie - odnosi się poniekąd do okresu izolacji spowodowanej pandemią Covid-19. To też okres dojrzewania do osobistych przemyśleń  związanych z problemami otaczającego świata. Taniec Motyli to symboliczne „rozwinięcie skrzydeł” i widoczna w pracach przyjemność wynikająca z uczestniczenia w procesie tworzenia i samorealizacji, czyli lekkość, radość, kolory i… wznoszenie się. Poza tym motyl jako motyw często pojawia się w twórczości obu dziewcząt.

Paradoksalnie pandemia  spowodowała, że obie młode artystki miały dużo czasu na pokazanie swoich fascynacji plastyką i w pełni go wykorzystały. Ola i Zuzanna lubią to, co robią, cieszą się, gdy tworzą, są bardzo płodne. Ich prace ogromnie różnią się od siebie i to stanowi wielką wartość wystawy.

Mówi się, że sztuka jest lekarstwem dla duszy, dla Oli i Zuzanny jest tak z pewnością. Pozostaje mieć nadzieję, że stanie się tak również w odniesieniu do tych, którzy będą mieli okazję odwiedzić wystawę tych młodych artystek.

Zapraszamy na tę niezwykłą prezentację, na której oprócz licznych prac wykonanych w ostatnich dwóch latach, będzie można zobaczyć również te wcześniejsze, z okresu dzieciństwa, co da obraz postępu w rozwoju osobowości artystycznych dziewcząt i ich warsztatu. Są to urocze prace pokazujące dziecięcy sposób postrzegania rzeczywistości.

Mamy nadzieję, że obcowanie z twórczością Oli i Zuzi pozwoli dostrzec głęboki sens dążeń do stworzenia odpowiednich warunków sprzyjających wszechstronnemu rozwojowi młodego człowieka.

 

Wernisaż odbył się 08.10.2021 r. o godz. 18:00 w GALERII PMDK w Otwocku ul. Poniatowskiego 10. Wystawa przedłużona do 20 listopada.

 Prezentacja autorek wystawy:

NA GÓRĘ