"Pryzmat" - wystawa prac wychowanek Moniki Grajdy-Widulińskiej

       W Galerii PMDK do 24 marca możemy obejrzeć bardzo ciekawe prace, których autorkami są wychowanki Moniki Grajdy-Widulińskiej z pracowni Sztuki Piękne oraz Ceramicznej. Wernisaż wystawy zatytułowanej „Pryzmat” odbył się w piątek 3 marca i zgromadził bliskich, przyjaciół, a nawet nauczycieli siedmiu młodych artystek. Wystawę otworzyła dyrektor PMDK Ewa Barbara Musiejko, która oprócz podziękowań dla autorek wystawy, ich nauczycielki – Moniki Grajdy-Widulińskiej oraz przybyłych gości, wyraziła wielką radość, która, jak mówiła, towarzyszy pracownikom PMDK, kiedy mogą obserwować samorealizację i rozwój utalentowanych młodych osób.
       W piękny sposób o swoich uczennicach opowiadała sama Monika Grajda-Widulińska, która przybliżyła gościom wernisażu artystyczną sylwetkę każdej z dziewcząt, jej indywidualny styl i obrany kierunek. Z zainteresowaniem słuchaliśmy o tym, jak powstawały poszczególne prace. „Zjawisko rozszczepienia światła białego na wielokolorową paletę barw można porównać do zajęć Sztuki Piękne i Ceramika. Tu jesteśmy zjednoczeni w procesie twórczym.” - to słowa pani Moniki zawarte w folderze promującym wystawę. „Nasza pracownia jest jak pryzmat, w którym każdy z nas się przegląda, każdy ma swoje miejsce, a jednocześnie wszyscy tworzymy jedność. Artystki prezentują studium postaci i martwe natury. To najlepsza szkoła obserwacji rzeczywistości, próba przeniesienia przestrzeni trójwymiarowej na płaską powierzchnię. Rysując i malując trzeba uchwycić proporcje, kolorystykę, światłocień. Prace ceramiczne z jednej strony są oparte na obserwacji natury, z drugiej - zachwytem nad formą i kolorem.”
     Głos zabrały również same autorki, które wyraziły przede wszystkim podziękowania dla swojej nauczycielki oraz pani dyrektor PMDK. Padło też kilka miłych słów na temat domu kultury, jako miejsca otwartego i przyjaznego, integrującego dzieci i młodzież, w którym panuje atmosfera sprzyjająca rozwijaniu pasji, gdzie można miło i twórczo spędzić czas.
       Wernisaż uświetnił występ Łucji Jankowskiej i Barbary Majewskiej -uczennic Emila Zwolińskiego ze Studia Piosenki PMDK.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy.
Autorki prac: Julia Bylinka, Weronika Jarosz, Gabriela Kopaczewska, Gabriela Kukian, Emilia Pilarska, Pola Wysocka, Oliwia Zając.
NA GÓRĘ