Wystawa pt.: "Pejzaż duszy..."-14.01. - 11.02.2022

Wystawa jest owocem wielu spotkań i rozmów oraz godzin spędzonych przy sztalugach. Pomysł na nią pojawił się rok temu. Prace powstawały dłużej, układając się niczym puzzle w całość, tworząc tytułowy pejzaż duszy. Autorki to utalentowane młode artystki - Weronika Jarosz oraz Pola Wysocka. Obydwie są uczennicami 3-ciej klasy liceum, miłośniczkami sztuk pięknych, natury oraz literatury. Od kilku lat doskonalą swój warsztat w pracowni Sztuki Piękne Moniki Grajdy-Widulińskiej.
Głównym tematem wystawy jest pejzaż. Wydawać by się mogło, że to prosty, a nawet banalny temat. Dla autorek staje się on jednak możliwością przekazania własnej wrażliwości, ukrytych marzeń, cząstki siebie. „Z ciekawością obserwowałam zmagania z kolorem i kompozycją, by ułożyły się one w taki sposób, jakiego oczekiwały autorki. Przedsmak swoich umiejętności zaprezentowały już w 2020 r. na wystawie Dotyk piękna" – mówi nauczycielka Monika Grajda-Widulińska.

O autorkach:
Weronika Jarosz to osoba pogodna i kreatywna. Została wyróżniona odznaką Wzorowego Wychowanka PMDK. Uczęszcza na zajęcia od 6 lat.
W ciągu tego czasu doskonaliła swój warsztat plastyczny eksperymentując z różnymi technikami i tematami, słuchając korekt nauczycielki czy obserwując pracę strasznych koleżanek i kolegów z grupy. To ją inspirowało oraz motywowało do szukania własnego stylu i ulubionej tematyki.
Najbardziej upodobała sobie pejzaż, gdzie może puścić wodze fantazji, bawić się kolorami, próbować połączyć rzeczywistość z marzeniami. Jej obrazy wciągają obserwatora do świata pełnego nostalgii i wyciszenia. Stajemy się jego częścią, szukając w nim swojego miejsca, gdzie tak jak na bezludnej wyspie jesteśmy tylko my i natura. Obrazy często są zagadkowe, czasami niedopowiedziane, wyciszone, wyczekujące i tajemnicze. Dzięki temu każdy może w nich znaleźć coś dla siebie. Weronika nadaje im nutę swojej osobowości.

Pola Wysocka to utalentowana, pomysłowa i pełna pasji artystka, która już od wczesnego dzieciństwa uczestniczy w zajęciach plastycznych i artystycznych w PMDK - jako kilkulatka w pracowni Marty Sygi, następnie Anetty Myszkorowskiej. Najwięcej czasu spędza w pracowni Sztuki Piękne Moniki Grajdy-Widulińskiej, w której zrealizowała prace na wystawę. Malarstwo jest dla niej sposobem spędzania wolnego czasu. Początkowo próbowała różnych technik i tematów. Przełomem okazała się praca Pejzaż z polem lawendy, w której z wielką swobodą i lekkością oddała nastrój chwili. Pejzaż stał się jej ulubionym tematem, a celem ukazanie nastroju, światła i temperatury. Wpatrując się w naturę subtelnie łączy kolory, które nałożone na siebie, tworzą cudowne kompozycje. Z bliska obrazy mogą wydawać się ekspresyjnym zestawieniem plam, jednak gdy spojrzymy z pewnej odległości, wszystko łączy się w spójną całość. W swoich pracach eksperymentuje, łącząc różne techniki malarskie. Jest laureatką wyróżnienia oraz drugiej nagrody w ogólnopolskim konkursie „Architektura mojego regionu”. Bierze aktywny udział w życiu PMDK poprzez wolontariat oraz warsztaty.
Pola interesuje się także sportem - gra w tenisa, lubi próbować nowych rzeczy jak surfing czy żeglarstwo.

Wystawa potrwa do 11.02.2022 r.

NA GÓRĘ