Jubileusz 55-lecia PMDK

W tym roku PMDK w Otwocku obchodzi swoje 55-lecie. Za początek działalności przyjęto rok 1968, kiedy to powstała placówka pod nazwą „Dom Harcerza”.
Na przestrzeni lat nazwa była zmieniana, jednak główny cel działalności pozostawał wciąż ten sam – umożliwienie rozwoju zainteresowań i uzdolnień dzieci i młodzieży poprzez uczestnictwo w zajęciach związanych ze sztuką, nauką i techniką.

Dziś w ofercie PMDK jest ponad dwadzieścia rodzajów kół zainteresowań, a w każdym roku szkolnym na zajęcia zapisuje się ok. pięciuset wychowanków. W domu kultury odbywają się także spektakle, koncerty, warsztaty, wypoczynek i obóz językowy dla dzieci i młodzieży oraz inne wydarzenia kulturalne i edukacyjne, prowadzone jest Koło Wolontariatu, a placówka angażuje się w akcje społeczne i charytatywne.
Oprawa jubileuszu 55-lecia PMDK związana była z postacią patrona placówki – Michała Elwiro Andriollego, którego 130. rocznica śmierci przypada właśnie
w tym roku. Spotkanie jubileuszowe rozpoczął spektakl o życiu artysty, ukazujący go nie tylko, jako prekursora stylu świdermajer, ale również wizjonera i patriotę.

Zobaczyliśmy na scenie blisko 60 wychowanków - aktorów Koła Teatralnego „Żywego słowa”, Sekcji Musicalowej, tancerki Teatru Tańca, Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Varsovia” oraz Zespół Wokalny PMDK. Dzięki kostiumom i scenografii mogliśmy przenieść się w czasy XIX wieku i poznać najważniejsze wydarzenia z życia Andriollego, takie jak udział w Powstaniu Styczniowym, tułaczka, zesłanie do Wiatki w Rosji i powrót do ojczyzny.

Po spektaklu nastąpiła część oficjalna, podczas której goście obejrzeli prezentację o życiu placówki, składającą się m. in. ze zdjęć pracowników zrobionych na przestrzeni lat. Dyrektor Ewa Barbara Musiejko opowiedziała w kilku słowach o pracy PMDK podkreślając rolę obecnych i byłych pracowników, całej społeczności PMDK w tym Rady Rodziców, Samorządu Wychowanków i Koła Wolontariatu. Gorące podziękowania przekazała także wcześniejszym dyrektorom, z których obecni na uroczystości byli Jerzy Kudlicki i Czesław Woszczyk.

Obchody 55-lecia PMDK okazały się właściwą okazją do uhonorowania Dyrektor Ewy Barbary Musiejko indywidualnym Medalem Pamiątkowym "Pro Masovia", którym wyróżniono także PMDK, jako placówkę. Jest to odznaczenie przyznawane przez Marszałka Województwa Mazowieckiego osobom indywidualnym i instytucjom, które całokształtem działalności zawodowej, społecznej, publicznej lub realizacją swoich zadań wybitnie przyczyniły
się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju Mazowsza.
Tym samym odznaczeniem została uhonorowana także Marta Syga, prowadząca w PMDK pracownię plastyczną, będąca inspiracją i wsparciem dla swoich uczniów od prawie 50-ciu lat.
Jubileusz był również okazją do spotkania z byłymi pracownikami, dyrektorami szkół i przedstawicielami organizacji, z którymi na co dzień współpracuje PMDK.

Do 10 grudnia w Galerii PMDK można obejrzeć wystawę okolicznościową zatytułowaną „ Michał Elwiro Andriolli – artysta, inspirator, patron PMDK”,
na której znalazły się prace lokalnych artystów, wychowanków oraz reprodukcje rycin do „Pana Tadeusza”, autorstwa samego Andriollego.


Spektakl „Andriolli - ilustrator, patriota, wizjoner”- scenariusz – Krystyna Olesińska, Renata Kostrzyńska , reżyseria – Renata Kostrzyńska, Beata Koc.
W spektaklu wystąpili uczestnicy zajęć PMDK:
Koło Teatralne „Żywego Słowa” (Renata Kostrzyńska), Sekcja Musicalowa PMDK (Beata Koc), Teatr Tańca (Magdalena Bany), Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Varsovia” (Edyta Białek, Emil Zwoliński)
Piosenki wykonane podczas spektaklu:
„Pieśń powstańców z 1863 roku”, „Pytasz mnie” (sł., muz. Andrzej Rosiewicz) - Zespół Wokalny PMDK pod kierunkiem Emila Zwolińskiego, Eryk Filipiak – trąbka, Filip Kucharczyk – gitara basowa, Maciej Sobczyński – perkusja, Emil Zwoliński – śpiew, fortepian.
„Wisło moja” – Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Varsovia”, Studio Piosenki PMDK

Dziękujemy osobom i firmom, które pomogły nam w organizacji Jubileuszu
55-lecia PMDK. Są to:
- uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Stanisława Staszica w Otwocku,
- Nowy Gurewicz,
- Mirai Clinic
- Hadent,
- MOKTiS,
- Piekarnia „Wanda”,
- Piekarnia „Oskroba”,
- Piekarnia „Soplicowo”,
- Robert Lewandowski,
- artyści, którzy przekazali na wystawę oryginalne prace: Ryszard Kozłowski, Bartłomiej Michałowski, Paweł Rupniewski, Monika Grajda-Widulińska, wychowankowie z pracowni plastycznych PMDK,
- artyści muzycy – Maciej Sobczyński, Eryk Filipiak, Filip Kucharczyk,
- wychowankowie z Koła Wolontariatu PMDK

Pełna galeria zdjęć Facebook

NA GÓRĘ