Za nami premiera spektaklu "Konflikt w literaturze" w reż. Renaty Kostrzyńskiej

     Alina i Balladyna, Goplana, Skierka i Grabiec, Petroniusz, Chrześcijanie, Ligia i Winicjusz, Cześnik i Rejent, Zbyszko z Bogdańca i Danusia Jurandówna, Król Władysław Jagiełło, Świtezianka i zakochany w niej Młodzieniec, Jacek Soplica – to tylko niektóre z postaci pojawiających się na scenie w spektaklu przygotowanym przez Koło Teatralne „Żywego Słowa” w reżyserii Renaty Kostrzyńskiej, którego premiera odbyła się 1 kwietnia.
     „Konflikt w Literaturze”, bo taki tytuł nosi przedstawienie, to kompilacja głównych scen z utworów będących szkolnymi lekturami – „Quo vadis”, „Balladyny”, „Pana Tadeusza”, „Krzyżaków”, „Zemsty”, „Świtezianki” i in. Scenariusz skupia się na zagadnieniu konfliktu – sporów międzyludzkich i wszystkiego, co nas ludzi dzieli, prowadząc nierzadko do wewnętrznego rozdarcia indywidualnego bohatera, stojącego w obliczu trudnych decyzji.
      "Nasze przedstawienie to rodzaj powtórki przed egzaminem ósmoklasisty, opatrzonej słowem wiązanym, stanowiącym analizę literacką typów konfliktów, ich przyczyn, przebiegu, sposobu ukazania w literaturze różnych epok, ich konsekwencji oraz płynącej z nich nauki.” – powiedziała reżyser spektaklu Renata Kostrzyńska.
     Efekt pracy grupy teatralnej, jaki zobaczyliśmy na scenie, po raz kolejny pokazał, z jak dużym zaangażowaniem pracują młodzi aktorzy z PMDK i jak dobrze się przy tym bawią. W obsadzie mogliśmy zobaczyć także absolwentów, którzy wystąpili gościnnie.
     Od lat koło teatralne Renaty Kostrzyńskiej przygotowuje spektakle na wysokim poziomie, opatrzone świetną scenografią i muzyką. Każdej premierze towarzyszą duże emocje, tak było i tym razem. Pani Renata i wszyscy występujący otrzymali z rąk Dyrektora PMDK Ewy Barbary Musiejko kwiaty i usłyszeli słowa uznania za swoją pracę.
     Spektakl do tej pory wystawiony był trzy razy i obejrzało go około 450-ciu uczniów. Jednak nic straconego – kolejny termin występu, to 20 maja po południu. Szczegóły będzie można znaleźć wkrótce na stronie internetowej PMDK.

Obsada spektaklu: Brunon Biesiada, Annna Chołuj, Aleksandra Dąbrowska, Nelly Goldewicz, Remigiusz Iwanik, Szymon Kondej, Gabriela Latoszek, Mateusz Łukasiewicz, Cezary Malik, Filip Pardyak, Mikołaj Piłat, Nikodem Plewnicki, Pola Redo, Dominik Wasilewski, Aleksandra Wojtachnio, Aleksandra Wojtasik, Kacper Suchecki, Amelia Szymaniuk.


Galeria zdjęć na Facebooku

NA GÓRĘ